Zdrowie

Bruksizm – dlaczego trzeba go leczyć?

Leczenie bruksizmu daje nam szansę na uniknięcie wielu poważnych konsekwencji, warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, który skutecznie pomoże nam uporać się z problemem.

leczenie bruksizmu

Czym objawia się bruksizm? Głównym objawem choroby jest nieświadome zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, które na miejsce najczęściej w nocy. Zaniepokoić powinny nas częste bóle głowy promieniujące od szczęki, uporczywe szumy w uszach a także uszkodzone szkliwo zębów i wynikająca z tego faktu zwiększona wrażliwość zębów, ich ścieranie oraz rozchwianie. Warto wiedzieć, że to dopiero początek. Nieleczony bruksizm negatywnie odbija się na całym organizmie. Bóle stopniowo przenoszą się z głowy na resztę ciała – głównie kręgosłup, oraz mięśnie mostkowo – obojczykowe. Doprowadzić może także do groźnych dla życia powikłań – mikroudarów oraz minizatorów płucnych. Szacuje się, że problem bruksizmu dotyczy około 10% ludzi, którzy bardzo często są nieświadomi swej choroby.

Skąd bierze się bruksizm? Jego źródło nie jest do końca znane. Zazwyczaj uważa się, że jest to nieświadoma reakcja na długotrwały stres a także obecność w organizmie pasożytów, np. owsików. Gdzie można w Warszawie zdiagnozować i leczyć bruksizm? W renomowanych gabinetach stomatologicznych takich jak Irdent.

Jak więc skutecznie pozbyć się problemu?

Jedną z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod leczenia jest zakładanie na noc stworzonej specjalnie w tym celu szyny. Metoda ta nie sprawdzi się jednak w przypadku zaawansowanej już choroby. Gdy bruksizm nie ustępuje pod wpływem szyny zaleca się zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej. Botoks rozluźnia mięśnie w określonych miejscach, nie wpływając na napięcie pozostałych mięśni. Dzięki temu pacjent zapomnieć może o dokuczliwym zgrzytaniu zębami. Zabieg wiąże się tylko z jednym skutkiem ubocznym – twarz wizualnie ulega wyszczupleniu.

Zabieg leczeniu bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczny i co najważniejsze skuteczny. Problem zgrzytania zębami ustępuje niesamowicie szybko a efekt ten utrzymuje się przez mniej więcej pół roku – po tym czasie zabieg trzeba wykonać ponownie. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest jego bezbolesność oraz szybkość – trwa zaledwie kilkanaście minut. Między kolejnymi zabiegami warto zakładać na noc szynę retencyjną.

Może Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *