Zdrowie

Bruksizm – dlaczego trzeba go leczyć?

Leczenie bruksizmu daje nam szansę na uniknięcie wielu poważnych konsekwencji, warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, który skutecznie pomoże nam uporać się z problemem.

leczenie bruksizmu

Czym objawia się bruksizm? Głównym objawem choroby jest nieświadome zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, które na miejsce najczęściej w nocy. Zaniepokoić powinny nas częste bóle głowy promieniujące od szczęki, uporczywe szumy w uszach a także uszkodzone szkliwo zębów i wynikająca z tego faktu zwiększona wrażliwość zębów, ich ścieranie oraz rozchwianie. Warto wiedzieć, że to dopiero początek. Nieleczony bruksizm negatywnie odbija się na całym organizmie. Bóle stopniowo przenoszą się z głowy na resztę ciała – głównie kręgosłup, oraz mięśnie mostkowo – obojczykowe. Doprowadzić może także do groźnych dla życia powikłań – mikroudarów oraz minizatorów płucnych. Szacuje się, że problem bruksizmu dotyczy około 10% ludzi, którzy bardzo często są nieświadomi swej choroby.

Skąd bierze się bruksizm? Jego źródło nie jest do końca znane. Zazwyczaj uważa się, że jest to nieświadoma reakcja na długotrwały stres a także obecność w organizmie pasożytów, np. owsików. Gdzie można w Warszawie zdiagnozować i leczyć bruksizm? W renomowanych gabinetach stomatologicznych takich jak Irdent.

Jak więc skutecznie pozbyć się problemu?

Jedną z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod leczenia jest zakładanie na noc stworzonej specjalnie w tym celu szyny. Metoda ta nie sprawdzi się jednak w przypadku zaawansowanej już choroby. Gdy bruksizm nie ustępuje pod wpływem szyny zaleca się zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej. Botoks rozluźnia mięśnie w określonych miejscach, nie wpływając na napięcie pozostałych mięśni. Dzięki temu pacjent zapomnieć może o dokuczliwym zgrzytaniu zębami. Zabieg wiąże się tylko z jednym skutkiem ubocznym – twarz wizualnie ulega wyszczupleniu.

Zabieg leczeniu bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczny i co najważniejsze skuteczny. Problem zgrzytania zębami ustępuje niesamowicie szybko a efekt ten utrzymuje się przez mniej więcej pół roku – po tym czasie zabieg trzeba wykonać ponownie. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest jego bezbolesność oraz szybkość – trwa zaledwie kilkanaście minut. Między kolejnymi zabiegami warto zakładać na noc szynę retencyjną.

Może Cię zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *